Air5650 Qos Ayarları Nasıl Yapılır ?

Air5650 Qos Ayarları Nasıl Yapılır

Cihazınızın Qos ayarlarını yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz;

1. Bilgisayarınızda kullandığınız Web tarayıcı programını (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome vb.)
çalıştırınız.

2. Web tarayıcınızın “Adres” kısmına cihazınızın Web arayüzünün varsayılan adres olan http://192.168.2.1 adresini
yazıp “Enter” a basınız.

3. Cihazınızın web ara yüzünün “GİRİŞ” ekranı gelecektir. Bu ekranda giriş için şifre isteyen bir iletişim kutusu
göreceksiniz. Cihazınızın varsayılan olarak giriş şifresi yoktur. “Şifre” alanını boş bırakıp “Tamam” tuşuna basarak
giriş yapabilirsiniz.

Uyarı: Eğer cihazınızı servis sağlayıcınızdan edindiyseniz, giriş ekranında “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” soran bir ekran mevcut olabilir. Cihazınızı TTNET servis sağlayıcısından aldıysanız varsayılan kullanıcı adına “admin” şifre bölümüne “ttnet” yazarak geçiş yapabilirsiniz. Cihazınızı Doping servis sağlayıcısından aldıysanız varsayılan kullanıcı adına “admin” şifre bölümüne “doping” yazarak geçiş yapabilirsiniz. Eğer cihazın giriş şifresini daha önce değiştirdiyseniz şifre bölümüne değiştirdiğiniz şifreyi yazmalısınız.

4. Cihazınızın web ara yüzünde, sol tarafta “Qos” menüsüne tıkladığınızda, orta ekranda “Qos Etkin” işaretlenip kaydedelim.

Uyarı: İnternet Explorer ya da Microsoft Edge tarayıcılarını kullanacaksanız “Lütfen Sayfa Yüklenirken Bekleyiniz” uyarısı ile karşılaşabilirsiniz bu sorunu gidermek için Microsoft Edge ve İnternet Explorer Uyumluluk Görünümü  Ayarı dokümanımızı açarak sorunu giderebilirsiniz.

5. “Qos” menüsü altında açılan menülerden “Trafik Sınıflandırma” menüsüne tıklanarak “Kural Adı” kısmına herhangi bir isim verip, “Hedef” bölümündeki “İp Adresi Aralığı” kısmına ip bloğu aralığı belirleyerek kaydediyoruz.

Kaydet işleminden sonra “İp Adresi Aralığı” kaydedildiğini göreceksiniz.

6. Sol taraftaki “QOS ” ana menüsünün altında yer alan “ Trafik Eşleme” başlıklı ekranı açınız. Açılan ayar sayfasında “Ekle” butonuna basıyoruz, bu kısım otomatik olarak açılıyor ve “Kaynak Arayüz” kısmı (wanİnternet), “Hedef Arayüz” kısmı (lan-Vlan1) olarak seçip Kaydet butonuna basıyoruz.

7. Son olarak Sol taraftaki “QOS ” ana menüsünün altında yer alan “ Trafik Sınırlama” başlıklı ekranı açınız. Açılan ayar sayfasında internet hızımızın yer aldığı Cos1 alanlarına Minimum Garanti Edilen Bant Genişliği (%) ve Maksimum Garanti Edilen Bant Genişliği (%) oranlarını belirleyip Kaydediyoruz.

Not: Minimum Garanti Edilen Bant Genişliği (%) ve Maksimum Garanti Edilen Bant Genişliği (%) internet hızınızın minimum ve maksimum aralıklarını belirleyerek yüzdelik olarak düşürmenizi sağlar. Oluşturduğumuz VLAN ağı belirlemiş olduğumuz QOS kuralı ile Örnek olarak 16 Mbit internet hızımızı Minimum
%5, Maksimum %6 olarak belirlersek eğer 800Kbit veya1 Mbit arası internet hızına sahip olacaktır

KAYNAK : airties.com.tr

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

denmee baslık

aasdsadsada

Son Yazılar

Modem kategorileri