Türk Telekom Airties WAV-275 Modem Kurulumu

Türk Telekom Airties WAV-275 Modem Kurulumu

– Bilgisayarınızda lnternet Explorer ya da Mozilla Firefox gibi bir Web tarayıcısı programını çalıştırınız.

– Adres satırına http://192.168.2.1 yazıp “Git” tuşuna tıklayınız.

AirTies WAV-275 Giriç sayfası açılacaktır.

-Bu bölümde fabrika ayarları olarak Kullanıcı Adı”admin“, Şifre ise “ttnet” olacaktır.

Bilgi:  Web arayüzüne ilk girişiniz esnasında, şifre bilginizi değiştirebilmeniz için otomatik olarak şifre değiştirme ekranına yönlendirilirsiniz, burada şifrenizi istediğiniz başka bir şifre ile değiştirmeniz gerekmektedir. Kullanıcı, fabrika ayarlarıyla gelen  kullanıcı adı  ve  şifreyle girdiği sürece,  bu  bilgileri  değiştirmek için “Giriş Bilgileri” menüsüne yönlendirilecektir.

-Kullanıcı bilgilerinizi değiştirdikten sonra aşağıdaki uyarıyı alacaksınız.

-Modemin arayüzüne bağlandıktan sonra, AYARLAR menüsü altında Durum bilgileri gösterilecektir.

-Yukarıdaki linklerden “AYARLAR“ı daha sonra da sol menüden “ADSL“i seçiniz. Açılacak pencerede açıklama kısmında “VC1“e tıklayınız.

-Gelen ekranda, TTNet ADSLKullanıcı Adı ve Şifre bilgilerini girdikten sonra “Uygula” seçeneğine tıklayınız. Kullanıcı adınızın sonuna “@ttnet” otomatik olarak eklenecektir.

-Modeme kablosuz şifre verilmediği takdirde Internet’e çıkış sağlanamayacaktır. Kullanıcıdan kablosuz şifresini yaratması istenecektir. Eğer kullanıcı modem arayüzüne bağlı ise, “Kablosuz Güvenlik Ayarları” menüsüne yönlendirilecek ve Internet’e çıkabilmesi için kablosuz güvenliği etkinleştirip şifre vermesi biçin bir mesajla uyarılacaktır.

-Eğer kullanıcı modem arayüzüne bağlı değilse, açağıdaki uyarı mesajı çıkacak ve daha sonra web  arayüzü giriş sayfasına yönlendirilecektir.

-Giriş  yapıldıktan  sonra  tekrar  yukarıdaki   “Kablosuz  Güvenlik  Ayarları”  menüsüne yönlendirilecek ve Internet’e çıkabilmesi için kablosuz güvenliği etkinleştirip şifre vermesi için bir mesajla uyarılacaktır.

Kablosuz Ayarları

– Cihazınız gezici istemciler için ağ geçidi SSlD ve kanal numarası değerleri girilerek bir kablosuz erişim noktası olarak ayarlanabilir. Ayrıca şifreleme ve istemci filtreleme (Erişim Denetimi) özelliklerini de destekler.Kablosuz ayarları anasayfasında kablosuz fonksiyonunu etkinleştirebilir, devre dışı bırakabilir ya da zaman programlama kuralına bağlı olarak kablosuz işlevi açıp kapatabilirsiniz. Kural tablosunda, kablosuz fonksiyonu etkinleştirme ya da devre dışı bırakma süresini tanımlamak için en fazla 5 kural belirleyebilirsiniz.

Kablosuz Kanal ve SSlD

– Kablosuz bağlantınız için Kablosuz Ağ Adı (SSlD)ve Kanal numarası tanımlamanızı sağlar. Kablosuz ortamda, cihazınız aynı zamanda kablosuz erişim noktası olarak da çalışabilir. Bu parametreler mobil istasyonların bu erişim noktasına bağlantı yapabilmesi için kullanılır.

-Ayrıca bu sayfada, SSlD’nizin yayınlanmaması için “SSID Yayını” seçeneğini kaldırıp “Uygula“ya basabilirsiniz. Kablosuz modu seçebilir (802.11b veya g), 1’den 13’e kadar Kablosuz Yayın Kanalını seçebilirsiniz.

Kablosuz Güvenlik Ayarları

Bilgi güvenliğinin büyük önem kazanması dolayısıyla aşağıdaki güvenlik ayarlarından size uygun olan birini yapmanız tavsiye olunur. AirTies WAV-275 bilgi güvenliğinizi sağlamak için en gelişmiş kablosuz şifreleme metodlarını desteklemektedir. WAV-275 ve kablosuz cihazlarınızda kullandıǧınız güvenlik mekanizmaları aynı olmalıdır. Bu güvenlik mekanizmalarını bu sayfada seçebilirsiniz.

Kablosuz ana menüsü altındaki Güvenlik alt menüsüne tıklayınız.

WPA Güvenlik Ayarları

Kablosuz Güvenlik Seviyenizi Seçiniz” bölümünde “WPA” seçeneklerinden birini işaretleyiniz.

-“PSK şifresi” seçeneğini işaretleyerek “Şifre” bölümüne, unutmayacağınız, en az 8 en fazla 63 rakam, karakter veya işaretten oluşan bir şifre girerek ( örneğin: abcvyz_123) “Kaydet” tuşuna  basınız.  Şifrenizin   kolayca  tahmin  edilemeyecek  şekilde  hem  harf  hem  de rakamlardan oluşmasına dikkat ediniz. Bu şifreyi WAV-275’e kablosuz bağlanacak cihazlara da girmeniz gerekmektedir.

-WPA protokolünün gelişmiş versiyonu olan WPA2′ nin etkinleştirilebilmesi için kablosuz alıcı cihazların da WPA2′ yi desteklemesi gerekir.

-AirTies WAV-275 ile kablosuz olarak bağlantı kuracak olan bilgisayarlarda ve cihazlarda da WPA’yı aktif hale getirip aynı şifreyi girmeniz gerekmektedir.

KAYNAK : AİRTİES

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

denmee baslık

aasdsadsada

Son Yazılar

Modem kategorileri